Samoorganizace týmu

Na konci knihy Scrum and XP from the Trenches jsem nalezl dvě pěkné citace na téma samoorganizace týmu a role Scrum Mastera. Uvádím je přeložené zde, protože jsou to témata, která právě v týmech řešíme.

Jedna z klíčových myšlenek Scrumu je samoorganizace týmu. Týmu by mělo být přenecháno tolik zodpovědnosti, kolik je jen možné, včetně věcí jako je docházka a schvalování práce z domu. Samoorganizace je cesta ke kreativitě, motivaci, inovacím a mnoha dalším dobrým věcem. Někteří manažeři se bojí, že týmy zneužijí důvěry, která do nich byla vložena. S tímto jsem se setkal v praxi jen zřídka. Je-li tým skutečně zodpovědný za to, co doručí, obvykle jedná zodpovědně.

(strana 159, Scrum and XP from the Trenches, 2nd Edition - Director’s cut, Henrik Kniberg)

…jako Scrum Master by jste se měli čas od času udělat pro tým zbyteční. Koučujte tým, aby dělal věci bez vás. I když se vám to nepodaří a tým na vás bude stále záviset, samotný akt zkusit se udělat nadbytečným může vést k mnoha dobrým věcem. Někteří Scrum Masters končí v roli Scrum admina nebo Scrum sluhy, protože se příliš snaží týmu zavděčit. Pokud je na vás tým velmi závislý, pak poškozujete jeho schopnost samoorganizace. Nový Scrum tým potřebuje vaši podporu a jistá závislost může být v pořádku. Ale s postupem času by jste měli vycouvat z administrátorských povinností a přenechat týmu více a více zodpovědnosti. Ušetřený čas můžete využít k řešení překážek, optimalizaci procesu nebo dělat ne-Scrum-Master věci jako je programování, testování atd.

(strana 163, Scrum and XP from the Trenches, 2nd Edition - Director’s cut, Henrik Kniberg)