Zkušenosti z mobování

Během přípravy na mobování v praxi jsem si sepsal několik situací, na které můžeme narazit. Nejsou to mé zkušenosti, čerpal jsem z videí a blogů.

Nevíte-li, co vlastně mobování je, přečtěte si můj první článek.

Je to jako ve slepičinci

Začíná-li tým s Mob Programming, může to v místnosti vypadat jako v kurníku. Každý mluví přes sebe. Každý ví nejlépe, jak daný problém vyřešit. Každý prosazuje své (nejlepší) řešení.

V tomto okamžiku je velmi důležitá role kouče. Vaším úkolem je přimět tým, aby se soustředil na problém, který řeší, a vyřešil jej. Až potom můžete napsat test. A až potom můžete optimalizovat řešení. Odložte tedy optimalizaci na později.

Coding standard

Coding standard je naprosto kritický, chcete-li předejít hádkám o tom, jak pojmenovávat soubory, funkce, jak procházet smyčky a které konstrukce přednostně používat. Mobování prospívá dodržování coding standardu a velmi brzy bude celý kód vypadat jednotně.

Angažovanost

Chcete, aby se do programování zapojil celý tým. Jenže v praxi to vypadá tak, že se jeden člověk chopí klávesnice, píše, píše, píše… Ostatní se chvíli snaží držet krok a jak soustředění poleví, začnou se nudit. Člověk u počítače jim právě ve svých myšlenkách utekl.

Řešení má dvě části. První část je zavedení časovače a pravidelného střídání u klávesnice. Obecně se doporučuje střídat po 7 až 15 minutách (a raději bych se držel spodní hranice, tj. 7 až 10 minut). Experimentujte. Pořiďte si kuchyňskou minutku nebo použijte některý z nástrojů, který už pro tyto potřeby napsali lidé před vámi.

Dejte pozor na to, aby tým konec časového intervalu neignoroval a skutečně se vystřídal. Jednou z možností je po uplynutí časového intervalu celou obrazovku zatemnit.

Druhá část řešení problému angažovanosti je tzv. strong pairing.

Strong pairing

Strong pairing je koncept původně vymyšlen pro párové programování. Intuitivní chování je, že člověk, který má nápad, se chopí klávesnice a začne psát. Druhý kolega se zoufale snaží držet tempo. Tento antipattern se nazývá driver & observer.

Možností, jak z toho ven, je tzv. strong pairing. Člověk s nápadem pokračuje v analýze svojí myšlenky, zatímco klávesnice se chopí jeho kolega. Nabízí se analogie s řízením auta: pokud víte, kudy jet, raději by jste se měli soustředit na nalezení nejoptimálnější cesty. Mačkat plyn, spojku a brzdu může váš kolega. Driver zastřeší komunikaci s autem. Nebudete mu říkat: “Teď přeřaď na trojku.” Necháte to na něm. Soustředíte se na mapu a na cestu.

Podobné je to v programování. Neříkáte řidiči všechny detaily, ale soustředíte se na algoritmy, design, architekturu a testovatelnost.

Jednotné prostředí

Dohodněte se na nastavení mobovacího počítače. Je nepraktické neustále přehazovat editory a zvykat si na nové klávesové zkratky. Použijte jednotné prostředí s defaultním nastavením klávesových zkratek. Jako operační systém většina týmů volí Linux.

Nastavení očekávání

Zkuste TDD. Napište test, implementujte a až nakonec refaktorujte. Styl test first sjednotí očekávání týmu jaký problém se bude řešit a jak se bude řešit.

Ergonomie

Pracujete-li v mobu denně, dbejte na ergonomii. Ne, gauč není ideální. Použijte pracovní židle, velkou obrazovku nebo promítací plátno, před kterým je stůl s klávesnicí. Neseďte bokem k obrazovce, z otáčení hlavy vás bude bolet za krkem.

No branches!

Protože celý tým pracuje na téže věci a code review probíhá v reálném čase, není potřeba vytvářet branche. Vytváříte-li branche, pak neděláte continuous integration.

Obohacením continuous integration o continuous deployment vytvoříte workflow pro continuous delivery. Při continuous delivery přistane s drobným zpožděním u zákazníka všechno, co přistane do codebase.

Paralerní práce

Někdy dává smysl, aby jeden člověk pracoval samostatně. Píšete-li kód, který komunikuje s databází, může jeden člen týmu připravovat příklad takové databáze pro testování. Celý tým stále pracuje na jedné věci, jen jeden vývojář podporuje plynulou práci zbytku týmu.

0 bugů

Někdo je dobrý na TDD a umí psát testovatelný kód, jiný člověk zná výborně programovací jazyk Java, dalšího baví nejvíc databáze.

Bude-li produkční kód psát expert na Javu, použije výborně jazyk, ale jeho kód nebude dokonale testovatelný. Jeho kód nebude ani interagovat s databází optimálním způsobem.

Naopak, píše-li kód celý tým současně, dostane se do produkce jen to nejlepší z celého týmu. Častou zkušeností týmů praktikujících mobování je, že vzniklý kód má nula bugů v produkci. (Je to neuvěřitelné.)

Meetingy

Kdokoliv z týmu může na kterýkoliv meeting, protože každý ví, na čem se pracuje a jaký je stav práce. Týmové meetingy jsou naopak téměř eliminovány. Odejde-li jeden člen týmu, není třeba předávat žádnou práci, protože každý je stoprocentně zastupitelný.

Klasická code review

V klasickém code review objevíte některé chyby v kódu, nikdy se ale nedozvíte, která řešení byla zamítnuta a proč. To vede na doptávání a další diskuze typu: Proč jsme věc X udělali takto, ale ne takto?

Real-time code review neslouží v mobování jen k opravování chyb, ale především k hledání optimálního řešení problému.

Co na to Product Owner?

V jednu chvíli je rozpracována jen jedna věc. Tato jedna věc je rychle doručena. Product Owner by měl být spokojen, protože ihned vidí výsledky práce a může ji testovat na zákazníkovi. Nemá smysl mít rozpracováno pět úkolů současně a nevidět žádný výsledek.

Další věcí je rychlost. Týmy, které úspěšně praktikovaly mobování delší dobu, reportovaly 4 krát více vyřešených tiketů než dříve (při zachování průměrné velikosti tiketu).

Pracujeme jako tým

Na začátku se musíte ujistit, že každý v týmu chce takto pracovat. Tým má společný cíl, všichni pracují na stejné věci ve stejný čas u jednoho počítače. Mob programming nelze nikomu vnutit.